Archiv rubriky: Aktuality

Vítejte na mých webových stránkách, na kterých se dočtete aktuální informace o dění z Plzeňského kraje.

Ivo Grüner
náměstek hejtmana pro oblasti regionální rozvoj, fondy EU a informatiku

Odkaz

Vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku 2018 v Plzeňském kraji se stala obec Kamenný Újezd nedaleko Rokycan. Účast na vyhlášení Vesnice roku PK je pro mne vždy radost. Gratuluji a děkuji všem oceněným. Více na http://www.plzensky-kraj.cz/cs/clanek/vesnici-plzenskeho-kraje-roku-2018-je-kamenny-ujezd


Zdroj: fotoarchiv KÚPK

Setkání dětských světů v pravěku

Tradiční akce, kterou už poosmé pořádal Plzeňský kraj pro děti z dětských domovů a děti z řad veřejnosti, aby si užily zábavu, dobrodružství a třeba se i něco nového naučily, se letos uskutečnila v Hradci u Stoda v areálu dětského tábora Lomíček. Tentokrát se děti vypravily do pravěku a vyzkoušely si, jaký byl život v jeho jednotlivých etapách. Více info na http://www.plzensky-kraj.cz/cs/clanek/setkani-detskych-svetu-v-pravek


Zdroj: fotoarchiv KÚPK

Zástupci Shanghaiské akademie sociálních věd navštívili Krajský úřad Plzeňského kraje


Zdroj: Fotoarchiv KÚPK
Zástupci Shanghai Academy of Social Sciences navštívili v pátek 1. června krajský úřad, kde se setkali s náměstkem hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, fondů EU a informatiky Ivo Grünerem. Ten představil Plzeňský kraj a také historii spolupráce kraje s čínskými partnery, především partnerské provincie Zhejiang. Hovořilo se o ekonomice obou regionů, ale také o možnostech spolupráce na úrovni vysokoškolského vzdělávání. Zástupci akademie se zajímali o výměnné pobyty studentů ZČU v Plzni s jejich studenty.

Zdroj: Fotoarchiv KÚPK

Zlatý erb a Junior erb 2017 zná své vítěze

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fotoarchiv KÚPK

 

Již po čtrnácté byly na Krajském úřadu Plzeňského kraje vyhlášeny výsledky krajského kola soutěže Zlatý erb 2017 (soutěž o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí)., Junior erb 2017 (soutěž pro mladé lidi do 18 let, kteří se aktivně zajímají o internet a tvorbu webových stránek spojených s určitou obcí či regionem apod.) a Cena hejtmana Plzeňského kraje 2017 o Nejlepší webovou stránku příspěvkové organizace. Výsledky  a bližší informace na webových  stránkách Plzeňského kraje: http://www.plzensky-kraj.cz/cs/clanek/vysledky-krajskeho-kola-souteze-zlaty-erb-2017-a-junior-erb-2017

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fotoarchiv KÚPK

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fotoarchiv KÚPK

 

Plzeňský kraj podporuje venkov

Nové číslo měsíčníku Plzeňský kraj. Můj příspěvek na straně 15:

http://www.plzensky-kraj.cz/…/…/u1005186/mpk_2016-11_web.pdf

Opět jsem se věnoval venkovu, jsme krajem venkovským, proto musí být venkov (tj. obce do 1500 obyv.) naší prioritou. Na pondělním jednání (12. 12. 2016) Rada Plzeňského kraje schválila pro obce v rámci Programu stabilizace a obnovy venkova rekordních 110 mil. Kč.

13

Měsíčník Plzeňský kraj 12/2016

 

ROP Jihozápad vyplatil nejvíce peněz obcím

Nejvíce financí z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad (ROP Jihozápad) získaly obce a města. Bylo to přes 53 procent z celého objemu dotací, což představuje více než 9 miliard korun. Vyplývá to ze závěrečné zprávy ROP Jihozápad, kterou 25. 11. 2016 schválili členové Monitorovacího výboru tohoto programu v plzeňském hotelu Primavera.

„Čerpání financí z ROP Jihozápad, který byl v Jihočeském a Plzeňském kraji realizován v letech 2007 – 2015, bylo následující: 53,5 procenta financí získaly obce a města, 17,8 procenta organizace zřízené krajem, 11,7 procenta soukromé firmy, 6,9 procenta nestátní neziskové organizace a po zhruba 4 procentech kraje a  organizace zřízené obcemi. Je nutné zároveň doplnit, že v rámci ROP Jihozápad bylo předloženo celkem 3430 projektových žádostí v celkové hodnotě téměř 55 miliard korun. Celkem bylo podpořeno 1147 projektů, jejichž příjemcům bylo proplaceno více než 17,9 miliard korun,“ uvedl předseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner.  

monitorovaci-vybor-rop-jz-2

Foto: ÚRRRS JZ

Velkou část financí z ROP Jihozápad získala města Plzeň a České Budějovice. Jednalo se o důležité projekty v rámci Integrovaných plánů rozvoje měst. „V Plzni to byl Integrovaný plán Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. V rámci něj bylo realizováno 9 projektů za téměř 335 milionů korun. Plán podpořil různé kulturní akce i objekty pro veřejnost a volnočasové aktivity, jeho důsledkem jsou opravené památky, nová veřejná zeleň, nově vytvořená pracovní místa. Další Integrovaný plán Plzeň – Univerzitní město 2015 byl realizován za 110 milionů korun a usnadnil dopravní a komunikační napojení silnic ve městě. České Budějovice zase realizovaly Tematický Integrovaný plán rozvoje města pro období let 2008–2013 a na 15 projektů získaly přes 190 milionů korun. Ty byly vynaloženy na objekty pro služby orgánů veřejné správy, objekty pro volnočasové aktivity, území tvořící a usnadňující dopravní napojení a veřejnou zeleň. Dále České Budějovice realizovaly 12 projektů v rámci akce Levý břeh Vltavy za více než 262 milionů korun, kdy se jednalo například o modernizaci sídlišť a budování volnočasových ploch,“ řekl Karel Hron, pověřen vedením Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.

ROP Jihozápad vyčerpal 99,93 % všech přidělených prostředků. V přepočtu na finance se jedná o částku převyšující 19,4 miliard korun. V Jihočeském kraji je stále pod dohledem finančních manažerů 386 projektů, jejichž částka činí 5,7 miliard korun. V Plzeňském kraji se stále kontroluje 380 projektů v hodnotě vyšší než 5,75 miliard korun.

Zdroj: Tisková zpráva Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad

 

 

Výlov rybníka Liščí nedaleko Boru u Tachova

Ve středu 23. 11. jsem byl u výlovu rybníka Liščí nedaleko Boru u Tachova.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Foto: Lucie Mrázová

 

V tomto rybníce o rozloze 27 ha chová společnost Klatovské rybářství, a. s. zejména kapry, menší část zaujímají druhy ryb jako amur, tolstolobik nebo štika.
Téměř ¾ produkce jsou ale určeny k vývozu zejména do Německa, Polska a okrajově do Francie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Foto: Lucie Mrázová

Při tomto výlovu bylo počítáno s cca 40 t kaprů o váze 1,5 – 1,9 kg.
Plzeňský kraj, jehož jednou z priorit je podpora venkova, velice vítá tento tradiční způsob chovu ryb, který používá právě Klatovské rybářství.